Teraz jest 28 wrz 2024, o 16:22

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pełny serwis
PostNapisane: 13 lut 2012, o 03:28 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2011, o 14:46
Posty: 396
Sprzęt: RN09
Imie: Michał
Lokalizacja: Leśnica (obok Kędzie
Witajcie.
Wreszcie jestem po sesji i mam sporo czasu, dlatego zamierzam troszkę posiedzieć przy motorze.
Po zakupie moto zrobiłem podstawowy serwis: wymiana świec, olej, filtry, płyny, olej w lagach itd.
Teraz zamierzam zrobić pełny porządny serwis: regulacja exupa, sprawdzić luzy zaworowe i ewentualnie poprzekłacać/powymieniać płytki, sprawdzić rozrząd, wyczyścić i zsynchronizować ulad wtryskowy. Chcę też zdiagnozować dziwny dźwięk cykania.

Mam pare pytań:
1. W jaki sposób sprawdzić stan rozrządu? Domyślam się, że wytarte ślizgi mogą świadczyć o zużyciu? Na co zwrócić uwagę? Wydaje mi się, że łańcuch hałasuje.
2. Jak i czym wyciągacie płytki zaworowe? Czy trzeba demontować wałki? Czy przy regulacji sprawdzacie stan wytarcia wałków? W jaki sposób ustawić tłok w GMP na każdym cylindrze, są jakieś oznaczenia gdzieś?
3. Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu ukladu wtryskowego? Zauważyłem, że jedna z przepustnic się nie domyka (prawie niewodoczna różnica, ale jednak).
4. Jakie wakuometry do domowego użytku używacie/polecacie? Zalezy mi na jakosci, ale tez i cenie :) Czy dane wakuometry będę mógł użyć do pomiaru ciśnienia sprężenia w cylindrach i ciśnienia oleju (przy odpowiedniej końcówce)?
4. Motocykl mial prawdopodobnie rozsynchronizowane wtryski i zalozone nowe świece, na ktorych zrobił ok 1-2 tyś km. na nich . Przed synchronizacją wymienić je, czy zostawić?
5. Jak dokonać regulacji exupa? Czy trzeba wymusić "tryb serwisowy" tak jak w innych motocyklach? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Przetrzepałem całe forum, lecz niestety na żadne z tych pytań nie zdołałem znaleźć odpowiedzi. Sporo się interesuję mechaniką, lecz mój zawód nie ma z nią nic wspólnego, dlatego przepraszam za nieużycie odpowiedniego nazewnictwa.

Jeżeli mi pomożecie, to postaram się trochę przyczynić do rozwoju forum i zrobię mini-poradnik (ze zdjęciami) dla niektórych czynności serwisowych (regulacja zaworów, exup) :)

Motocykl to: RN091

PS: Jest ktoś z opolskiego, kto ma doświadczenie i mógłby służyć koleżeńską pomocą?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 13 lut 2012, o 22:28 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2011, o 14:46
Posty: 396
Sprzęt: RN09
Imie: Michał
Lokalizacja: Leśnica (obok Kędzie
Jezeli chodzi o zawory, to znalazlem cos takiego, bardzo pomocnicze:
http://www.youtube.com/watch?v=DdjF5heeZj4
Zastanawia mnie tylko, czy w naszych motocyklach są metody wyjęcia płytek bez demontażu wałków.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 13 lut 2012, o 22:43 
Offline
mistrz toru
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 wrz 2010, o 13:20
Posty: 1769
Lokalizacja: Konin
Sprzęt: YZF R6 2007
Imie: Karol
Lokalizacja: konin
dzwiek cykania to jest od napinacza rozrządu czas wymienic w nim sprezyne i po sprawie regulacji exupa dokonuje sie poprzezte 2 linki zawor podcza wylonczonego silnika powinien byc calkowicie otwarty i luz na kazdej lince 1,5mm

_________________
YAMAHA R6 07r. Żyć chwilą nie chwilę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 13 lut 2012, o 22:49 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2011, o 14:46
Posty: 396
Sprzęt: RN09
Imie: Michał
Lokalizacja: Leśnica (obok Kędzie
Wymienia się sprężynę w nim, czy cały napinacz? Jeżeli sprężynę, to gdzie można taką kupić? W jaki sposób sprawdzić, w jakim stanie jest łańcuch?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 13 lut 2012, o 22:53 
Offline
mistrz toru
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 wrz 2010, o 13:20
Posty: 1769
Lokalizacja: Konin
Sprzęt: YZF R6 2007
Imie: Karol
Lokalizacja: konin
w serwisie zawsze wtykaja caly napinacz ale da sie sama sprezyne gdzie kupic to nie wiem musisz poszukac po motoryzacyjnych stara na wzór a jaki masz przebieg w swojej r1 ?? jezeli bedziesz tak dokladnei rozbieral silnik to odrazu wymien lancuszek i bedziesz spal spokojnie i sie nie bedziesz martwil ze moze ci jebnac po jakims czasie

_________________
YAMAHA R6 07r. Żyć chwilą nie chwilę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 14 lut 2012, o 00:00 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2011, o 14:46
Posty: 396
Sprzęt: RN09
Imie: Michał
Lokalizacja: Leśnica (obok Kędzie
Dobra. Popisaliśmy sobie troche z pająkiem.
Niestety trzeba kupić napinacz, ninie można naprawiać, w serwisówce nie ma żadnej informacji o jego naprawie, tak jak to jest opisane w serwisówkach nowszych R'ek.

1. W jaki sposób wejść do menu serwisowego i sprawdzić pozycje przepustnic
(po czyszczeniu trzeba je prawidłowo ustawić, aby były domknięte)?

2. W naszych R'kach jest tendencja do zmniejszania się czy zwiększania luzu zaworowego? Gdy ma się do wyboru mniejszy lub większy luz (mieszczący się w tolerancji), który lepiej wybrać?

3. Jakiego wakuometra użyć?
Ten się nada: http://allegro.pl/wakuometr-wakuometry- ... 12946.html
Czy może: http://allegro.pl/hit-wakuometr-carbtun ... 49043.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 18 lut 2012, o 13:16 
Siemanko pdłącze sie pod regulację zaworów (wałki trzeba wyjąć napewno) , a jaki luz powinien być na zaworach rn09 bo ssący niby 0,11-0,20 a wydechowy 0,21-0,27 nie wiem czy to poprawne parametry bo to trochę spora rozbieżność .


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 25 lut 2012, o 15:03 
Offline
pochłaniacz winkli

Dołączył(a): 8 lis 2011, o 07:48
Posty: 686
Sprzęt: r6
Imie: robert
najpierw cytat "Czy dane wakuometry będę mógł użyć do pomiaru ciśnienia sprężenia w cylindrach i ciśnienia oleju (przy odpowiedniej końcówce)?" Kolego pdgruszecki :roll: "wakumetr" odczytuje jedynie wartosci podcisnien ,wsadzenie go w miejsce swiec mogłoby mu powaznie zaszkodzic :lol:
wymiana oleju w lagach , o ile nie widac wyciekow na goleniach? jest zbedna.
Regulacja luzu zaworowego wymaga zestawu "pastylek" korygujacych luz, tego własciwie w warunkch "domowych" nie sposob dobrze wykonac. Sama wiedza o własciwym luzie i posiadanie szczelinomierza nie wystarczy. Serio.
Jesli chodzi o rozrzad, to sa wskazania producenta w tym temacie i raczej nasłuchiwanie pozostawiłbym w obszarze "opowiesci z mchu i paproci" w dodatku uzaleznionych od słuchu absolutnego :lol: proponuje posłuchac rad konstruktorow sprzetu uzalezniajacym koniecznosc wymiany rozrzadu z odpowiednim przebiegiem.

w domowych warunkach przecietny znawca moze wymienic olej wraz z filtrem, moze wymienic co dwa , trzy sezony filtr powietrza , w porywach moze wymienic klocki , moze tez wymienic spalone zarowki , moze rowniez powietrze w kołach na swiezsze :lol: i własciwie nic poza tym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 25 lut 2012, o 16:42 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sty 2012, o 01:16
Posty: 87
Sprzęt: R1 rn12
Imie: Paweł
Lokalizacja: ok. Radomska
pies napisał(a):
najpierw cytat "

w domowych warunkach przecietny znawca moze wymienic olej wraz z filtrem, moze wymienic co dwa , trzy sezony filtr powietrza , w porywach moze wymienic klocki , moze tez wymienic spalone zarowki , moze rowniez powietrze w kołach na swiezsze :lol: i własciwie nic poza tym.


To naprawdę jesteś fachowcem jeżeli potrafisz samodzielnie zrobić aż tyle rzeczy :haha:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pełny serwis
PostNapisane: 25 lut 2012, o 17:27 
Offline
pochłaniacz winkli

Dołączył(a): 8 lis 2011, o 07:48
Posty: 686
Sprzęt: r6
Imie: robert
tez tak sadzę :lol: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1