Teraz jest 28 mar 2024, o 11:32

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przeciwskręt
PostNapisane: 19 sty 2010, o 17:39 
Offline
kursant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sty 2010, o 15:20
Posty: 241
Sprzęt: *
Imie: *
artykuł znaleziony na forum motodriver ;)
Przeciwskręt jest to technika kierowania jednośladami, a w szczególności motocyklami (działa również na rowerze, ale z powodu małej masy i niskiej prędkości należy stosować bardzo ostrożnie), którą każdy z nas stosuje, ale najczęściej nie świadomie. Bardzo WAŻNE jest, aby stosować przeciwskręt ŚWIADOMIE.

Jak stosować i po co?
Stosujemy przeciwskręt (ang. countersteering), aby lepiej, szybciej i łatwiej składać się w zakręty i z tego zakrętu wychodzić.
Aby pokonać zakręt w prawo, należy wywrzeć nacisk na prawą manetkę. Przy zakręcie w lewo wywieramy nacisk na lewą manetkę. Może się to wydawać nie logiczne, ale to działa.

Jak wypróbować?

Znajdź kawałek równiej najlepiej zamkniętej drogi. Rozpędź się do ok 30 -40 km/h na 2 biegu, wrzuć luz i zdejmij ręce z kierownicy. Delikatnie popchnij prawą manetkę do przodu - co się dzieje? Motocykl przechyla się i zakręca w prawo! Analogiczna sytuacja ma się z popchnięciem lewej manetki. Chcąc wyprostować motocykl wystarczy przerwać nacisk, chcąc szybko wyprostować moto, można wykonać przeciwskręt w przeciwną stronę.

Przy niskich prędkościach ruch manetki będzie widoczny, natomiast przy prędkościach większych wystarczy tylko wywrzeć nacisk na wybraną manetkę zależnie od zakrętu. Należy zaznaczyć, że przeciwskręt działa dobrze powyżej pewnej prędkości, która jest różna dla każdego motocykla.

Jest to szczególnie przydatne, gdy wychodzimy z łuku, nie mieścimy się na swoim pasie, a z na przeciwka jedzie tir, wtedy pogłębiamy przeciwskręt dodając gazu. Jest to jedyne rozsądne i bezpieczne wyjście z sytuacji, bo hamowanie przy skręcie wiadomo jak może się zakończyć.

Przeciwskręt proponuję stosować zawsze, żeby mieć już to we krwi, a w sytuacji awaryjnej zadziałamy odruchowo przeciwskrętem :-)

poniżej linki do filmiku który pokazuje jak to działa

http://www.youtube.com/watch?v=M1A7o-aX ... ed&search=

http://www.youtube.com/watch?v=FWb3lGjF ... ed&search=

_________________
Panować nad maszyną , to tak jakby panować nad bezmyślnym zwierzęciem . Więc panuj nad jego siłą , by ona nie opanowała ciebie , ponieważ byłoby to twoją porażką !!! ( Ta siła , to wszystko co nas w nich kusi )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 27 sty 2010, o 11:25 
Siema :D
Ja na samym początku nie mogłem zrozumieć co to jest :roll: Zrozumiałem dopiero jak sam spróbowałem :roll: Ale jak mówią 80% motocyklistów z tego korzysta ale połowa z tego wie co to jest :D Lepsza jest wiedza i świadome z tego korzystanie niż jazda w "ciemno" ;)


Góra
  
 
 Tytuł: przeciwskret (Countersteering)
PostNapisane: 29 sty 2010, o 19:48 
http://www.youtube.com/watch?v=C848R9xWrjc


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 30 sty 2010, o 17:31 
Offline
kursant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2010, o 20:08
Posty: 139
Lokalizacja: Wadowice
Sprzęt: YZF R1 RN19
Imie: Piotr
Ja właściwie sam do tego doszedłem całkiem niedawno. Z głupa sobie ruszałem kierownica w trakcie jazdy i zauważyłem ze motor skreca w ta sktrone po ktorej dociskam manetke. :) Fajne tylko wydaje mi sie ze jak przycisniemy za szybko to koło z przodu straci przyczepnosc...

_________________
Na tym właśnie polega piękno życia że jestem autorem sytuacji nie do przebicia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 31 sty 2010, o 22:25 
Offline
pochłaniacz winkli
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sty 2010, o 20:54
Posty: 622
Lokalizacja: Wrzesnia,WLKP
Sprzęt: YZF R1 Rn09
Imie: Piotr
ja równiez uważam ze wiekszosc motocyklistów korzysta z tego maewru mimowolnie i odruchowo potem czytasz i mówisz o ja też to stosuje

_________________
Lewy pas i gaz, przednie koło w górze nie daj się wyprzedzić furze:)))


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 1 lut 2010, o 19:33 
mati napisał(a):
Siema :D
Ja na samym początku nie mogłem zrozumieć co to jest :roll: Zrozumiałem dopiero jak sam spróbowałem :roll: Ale jak mówią 80% motocyklistów z tego korzysta ale połowa z tego wie co to jest :D Lepsza jest wiedza i świadome z tego korzystanie niż jazda w "ciemno" ;)


Chyba 100%. Spróbuj skręcic przy jakiejs tam normalnej predkosci bez przeciwskrętu. Nawet jadac szybko na rowerze tego uzywasz.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 15 kwi 2010, o 08:12 
Świetna sprawa, żeby szybko skręcić lub chociaż zainicjować skręt "bez balastu". Organizm tylko musi zakodować odpowiednie ruchy, żeby nie przyszło mu do głowy oprzeć się o nie właściwą manetę ;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 14 paź 2010, o 19:43 
Ja po jakimś czasie jak mam przerwę w jeździe na moto to się zaczynam bać tego używać :o
Jednak po paru km już wraca do normy ;)

Przy przeciwskręcie używa się skrętu na zewnątrz zakrętu.
A żeby się wyrównać to też tylko prostujecie i balansujecie ciałem czy macie jakieś inne sposoby?

Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 3 lis 2010, o 10:26 
Poprostu przestajesz naciskac na manetę. Kiera sama skręca bardziej i zacieśnia skręt a siła odśrodkowa stawia cię do pionu i kiera sama się prostuje. Jak chcesz szybciej wstać - przeciwskręt w przeciwną stronę - przyspiesza to zacieśnienie skrętu i moto szybciej wstaje. Wiem, brzmi to trochę jak majaczenie w malignie i zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi - stąd ten dziwny opór w mózgu, który trzeba przełamać :lol:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przeciwskręt
PostNapisane: 3 lis 2010, o 23:41 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2009, o 20:09
Posty: 743
Lokalizacja: Nowy Sącz
Sprzęt: Sprzedany :(
Imie: Mateusz
Mam takie trochę dziwne pytanie :roll: :mrgreen:
Przyciągacie kierownicę czy ją odpychacie?
Ja przyciągam ale słyszałem że niektórzy odpychają...<myśli>

_________________
Każdy ma taki moment, kiedy musi zamknąć pewien etap
Nie po to, żeby siedzieć; Po to, żeby iść dalej
Po to, żeby sięgnąć dalej; Po to, żeby zrobić więcej!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1