Teraz jest 30 kwi 2024, o 16:17

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 8 maja 2012, o 13:22 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2012, o 16:10
Posty: 3
Sprzęt: r6
Imie: Tomek
Hej. Kupiłem używany motocykl Yamaha R6. Nic nie wskazywało na to, co miało się stać 6 dni później. Mianowicie pojechałem motocyklem do pracy i tam go zostawiłem. Po jakimś czasie pojawił się gość z policjantami, który stwierdził, że motor jest jego. Mimo tego, że jego dokumenty nie zgadzały się z nr-ami motocykla, policja postanowiła uwierzyć panu (który sam, jak twierdził, motor miał skradziony 3 lata temu, użytkował go tydzień i potrafił wskazać niewielkie uszkodzenia powierzchniowe typu wgnieciony bak [sic!]) Policja mówi, że badanie mechanoskopijne i rozwiązywanie sprawy będzie trwało od miesiąca do roku (!!!) Mam pytanie co w takiej sprawie powinienem zrobić. Czekać? Motor na pewno zabieram na przechowanie do garażu, ale ze strony prawnej czy mogę się odwoływać, że to pomówienie??? Jak to ugryźć? Z kim powinienem się skontaktować? Bo tak naprawdę ja jestem poszkodowany, bo wydałem kasę na motocykl, a być może stanie się tak, że ani motocykla, ani kasy nie odzyskam...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 8 maja 2012, o 13:45 
Offline
kursant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2011, o 00:11
Posty: 119
Lokalizacja: Zambrów
Sprzęt: R6
Imie: Piotr
Pogadaj z kolegą Jano . On biegły jest w takich sprawach.

_________________
Adrenalina!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 8 maja 2012, o 15:06 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2010, o 12:39
Posty: 74
Lokalizacja: Warszawa
Sprzęt: GSX-R 750 K6
Imie: Janusz
Napisałeś, że "zabierasz motocykl na przechowanie do garażu".
Zdaje się, że masz na myśli sytuację, w której pojazd został zabezpieczony jako dowód w sprawie i przekazany Tobie z zakazem zbycia lub obciążenia innym prawem. Powinno to zostać potwierdzone odpowiednimi dokumentami (odpis postanowienia, odpis protokołu przekazania pojazdu).

Pierwsze nasuwające się pytanie:
Czy możesz teraz jeździć tym motkiem?
Odpowiedź brzmi: możesz.
Jeżeli będziesz nim jeździł, to woź ze sobą w/w kwity. W razie kontroli będziesz miał dokument, że moto jest w Twoich rękach legalnie i milicja w danym momencie da Ci spokój.
Jeżeli finalnie okaże się, że to nie ten motocykl, to po zwolnieniu pojazdu z zabezpieczenia, pozostanie w Twoich rękach i będziesz mógł sobie robić z nim co będziesz chciał.
Jeżeli finalnie okaże się, że to właśnie ten poszukiwany pojazd, wówczas zostanie on Ci zabrany i przekazany pokrzywdzonemu w wyniku kradzieży. Ty będziesz mógł dochodzić swojego hajsu od osoby, która Ci tego motka sprzedała.

Sugeruję Ci, byś niezwłocznie zwrócił się do osoby, która sprzedała Ci pojazd z oświadczeniem, że w związku z zaistniałą sytuacją odstępujesz od umowy i wzywasz do zwrotu zapłaconej ceny.
Podstawą tego żądania będzie uzasadnione przypuszczenie, że pojazd ma wady prawne, czyli pochodzi z kradzieży i aktualnie zgłosił się jego prawowity właściciel.
Jeśli kupiłeś swoją Rkę od jakiegoś motocyklisty, wówczas ponosi on względem Ciebie odpowiedzialność na podstawie przepisów dotyczących rękojmi za wady zawarte w kodeksie cywilnym.
Jeśli kupiłeś moto od handlarza, wówczas jest on względem Ciebie odpowiedzialny z tytułu niezgodności towaru z umową, co reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Osoba, która sprzedała Ci motka może uznać Twoje stanowisko za słuszne, oddać Ci hajs i wziąć ów kłopot na swoje barki. Potem w razie stwierdzenia, że to motek kradziony, będzie musiała pogodzić się ze stratą kasy, a jeśli okaże się, że z motkiem wszystko w porządku, będzie mogła go sprzedać, czy zrobić cokolwiek zechce.
Bardziej prawdopodobny jest jednak wariant, że udzieli Ci odpowiedzi, iż jak na razie nie stwierdzono, że pojazd pochodzi z kradzieży i że istnieje tylko takie podejrzenie. Zatem nie zamierza odstąpić od umowy i hajsu Ci nie odda, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie.
Przy takim rozwoju sytuacji możliwych jest kilka scenariuszy i dnia by nie starczyło, by je wszystkie opisać.

W każdym bądź razie w chwili obecnej skontaktuj się ze sprzedawcą, powiedz o całym zajściu i o tym, że chcesz swoją kaskę z powrotem. Poinformuj jednocześnie człowieka, że jeśli okaże się, że moto jest kradzione, wówczas nie będzie miał wyjścia i będzie musiał Ci te pieniądze zwrócić. Pytanie tylko, czy od początku zachowa się "po ludzku", czy będzie kombinować.

Musisz liczyć się z tym, że jak stwierdzą, że moto jest kradzione, to możesz mieć postępowanie karne o paserstwo nieumyślne. Prokurator z głową na karku powinien je z miejsca umorzyć, ale nie ma pewności, ze na takiego trafisz.

Krótko mówiąc sytuacji, w której się znalazłeś nie określałbym mianem "przejebane", ale nie zazdroszczę Ci Stary.
Jedyne pocieszenie jest takie, że jeśli sprawy przybiorą zły obrót i:
1. moto okaże się kradzione,
2. zabiorą Ci motocykl i oddadzą okradzionemu,
3. będziesz miał postępowanie karne

to przeciwko sprzedawcy będziesz mógł wystąpić z żądaniem odszkodowawczym, by odzyskać zapłaconą cenę oraz z żądaniem zadośćuczynienia w związku z prowadzonym przeciwko Tobie postępowaniem karnym.
Tyle że jeśli to będzie jakiś sprytny handlarzyna, czy inny cwaniak, to prędzej czy później wszystko sobie z niego wydoisz, a jeśli to będzie jakiś uczciwy sprzedawca, czy motonita, który sam o niczym nie wiedział, to będzie Ci głupio żądać od niego dodatkowej kaski w związku z postępowaniem karnym, a nerwów przy tym trochę się najesz.

Tak czy inaczej 3mam kciuki za szybkie i korzystne dla Ciebie rozwiązanie problemu.
pzdr - J!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 22 maja 2012, o 16:54 
Jano to jest gościu hehe :) rispekt na dzielni :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 15 lis 2012, o 23:40 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2012, o 16:10
Posty: 3
Sprzęt: r6
Imie: Tomek
Witam!
Sprawa zakończyła się szczęśliwie, trochę długo, ale tydzień temu odebrałem ostatnie dokumenty z prokuratury więc jest dobrze. Dzięki za pomoc i dobre słowo! Jano Mistrz!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 16 lis 2012, o 22:25 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 cze 2011, o 20:22
Posty: 5411
Lokalizacja: ʍoʞɐɹʞ ________ Niepołomice
Sprzęt: RN23
Imie: MIŚ
Lokalizacja: MałoPOLSKA
ale ile stresu !

ciekawy jestem co na to poprzedni właściciel motocykla bo:

jeśli motocykl na prawde był kradziony tyle że nie zostało to udowodnione to i tak chujowo dla Ciebie ! To moja opinia. DLatego ciekawy jestem poprzedniego właściciela. Osobiście wiem że to nierealne ale złodzieje takiej rangi powinni byś usypiani i jaki był by porządek.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pomówienie o kupno skradzionego motocykla - co dalej???
PostNapisane: 1 sty 2013, o 20:22 
Offline
przyszły mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lip 2010, o 21:26
Posty: 990
Lokalizacja: TBG
Sprzęt: R1 RN02
Imie: Rafał
tez przyklejam :krol:

_________________
Regulamin pkt 16 ZA NIE STOSOWANIE SIE NOWYCH USEROW DO TEGO OD 2012 DAJE BANA NA TYDZIEN I OSTRZEZENIE


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1