Teraz jest 4 lip 2024, o 13:00

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 8 lip 2013, o 20:07 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011, o 11:45
Posty: 36
Sprzęt: R1 RN 19
Imie: gregor
Witam!

Od pewnego czasu w mojej RN19 borykam się z problem, iż motocykl czasami gaśnie na wolnych obrotach, gdy się zagrzeje ( 80-100 C). Obojętnie czy mam bieg jałowy czy na sprzęgle. Problem w tym, że dzieję się tak czasami - nie przy każdej dłuższej jeździe. Gdy po zgaszeniu próbuje odpalić to bywa iż odpali i pracuje normalnie a czasami gaśnie kilka razy i albo jej przejdzie albo muszę chwilkę poczekać. Dodam iż czasami wolne obroty pływają ale moto nie gaśnie. A z kolei po jakichś tam km jazdy gdy wysprzęglam albo staję na światłach to moto od razu gaśnie. Ostatnio latałem i moto śmigało jak marzenie a z wolnymi obrotami nie było problemu. Jedynie lekko wpływało ale sądzę że to normalka. Nie wiem czy coś się zawiesza i gdzie szukać pomocy. W ASO szukali i nic nie znaleźli.

Nie mogę zlokalizować tej usterki.
Moto było sprawdzane w ASO
- żadnego błędu
- na zimnym pali na dotyk
- na ciepłym po jeździe też raczej odpala na dotyk
- sprawdzono elektrykę i nie ma żadnej wilgoci
- sprawdzono nawet ciśnienie pompy paliwa i było książkowe
- czujniki położenia przepustnicy też ok, a model i tak nie podlega pod akcje serwisową
- wymieniłem ostatnio akumulator i sytuacja i tak się powtarza
- leję zawsze dobre paliwo i nie oszczędzam przy jakichkolwiek pracach przy moto
- moto nie osłabło

W serwisie Yamahy posprawdzali i dziwili się że taka usterka. Stan moto ocenili na perfekcyjny. A jednak jest coś nie tak.

Macie jakieś pomysły, lub sugestie? Wiem że na odległość trudno tak "ogranąć" ale może jednak ktoś coś wniesie do tematu.

Pozdro :) ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 9 lip 2013, o 09:15 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 cze 2011, o 20:22
Posty: 5411
Lokalizacja: ʍoʞɐɹʞ ________ Niepołomice
Sprzęt: RN23
Imie: MIŚ
Lokalizacja: MałoPOLSKA
ja bym TPS ustawił od nowa.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 9 lip 2013, o 21:00 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sty 2010, o 12:48
Posty: 350
Lokalizacja: Koło
Sprzęt: R1 RN22
Imie: jarek
1. Objawy typowe dla TPS, tym bardziej że TPS nie zawsze wywala błąd na wyświetlaczu.
2. Podobne objawy są przy usterce czujnika ciśnienia dolotowego i czujnika temperatury powietrza dolotowego (te znajdują się w airboxie). Ale ta usterka zawsze powoduje zapalenie kodu błędu na wyświetlaczu.
2. Mogą być jakieś kłopoty z exupem, ale nie z napędem (bo ten od razu komunikuje błędem) lecz z samym zaworem. Przycina się.
3. No i na koniec najczęstsza przypadłość RN19: jeśli masz nie oryginalny wydech, lub y-pipe, lub chociaż usunięty katalizator, to RN19 może grymasić wolnymi obrotami. Kiedyś to opisywałem, kumpel nie mógł po założeniu TwoBrathersów dojść do ładu z wolnymi. Wizyta u Pawelca załatwiła temat.

_________________
R1 RN22 + Ducati Monster. R1 RN19, R1 RN12, R1 RN09, CBR1100XX, ThunderAce, ZX1000, DR650, DR600, XT600, W16, KLR600, CB, XS, ETZ,


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 9 lip 2013, o 21:46 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011, o 11:45
Posty: 36
Sprzęt: R1 RN 19
Imie: gregor
OK! Dzięki za fachową pomoc.

TPS właśnie wykluczyli w ASO bo nie było błędu i bodajże sprawdzali wartości na wyświetlaczu.
Zastawiają mnie te pływające obroty...
A co do wydechów to mam oryginał z katalizatorem.

A w przypadku TPS to możliwa jedynie wymiana czy da się to ustawić lub coś w tym rodzaju?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 10 lip 2013, o 11:28 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 cze 2011, o 20:22
Posty: 5411
Lokalizacja: ʍoʞɐɹʞ ________ Niepołomice
Sprzęt: RN23
Imie: MIŚ
Lokalizacja: MałoPOLSKA
eeee co oni gadają, TPS własnie ustawia się i nie da rady wykryć błędu i to TPS odpowiada zqa falujące obroty. TPS się nastawia by falowanie obrotów było zminimalizowane oraz by nie gasł przy dodaniu gazu przy ruszaniu. TPSy miały akcje serwosowe w RN12 - wszytskei były wymieniane. W sumie teraz TPS można już kupic za grosze ale kiedyś to była impreza za 900 zł. Problem jeszcze z TPS jrest taki że on jest głęboko osadzony w silniku i trudno dostepny do wymiany.

Nie chce tutaj jakoś specjalnie wskazywac na TPS. TPS ba bodajże skale kilkudziesięciu ustawień i trzeba odpowiednio go zestoić, ja mam ustawiony na 16 - lepiej się nie dało ale nie gaśnie, falują lekko obroty. Miałem akcje serwisową. Wcześniej gasł ni w 5 ni w 10 zwykle na wolnych obrotach i przy ruszaniu strasznie mnie to wkurwiało.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 30 mar 2014, o 23:22 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011, o 11:45
Posty: 36
Sprzęt: R1 RN 19
Imie: gregor
Odświeżam temat!

Problem z gaśnięciem motocykla na wolnych obrotach nadal się pojawia.

Może tak: Pojawia się to czasami. W sytuacji po redukcji biegów lub samym wysprzęgleniu. Czyli zwalniam przed skrzyżowaniem, rondem, światałmi itp. Moto schodzi z obrotów i albo od razu gaśnie, albo obroty spadają do poziomu ok 500 obr/min i podnoszą się do normalnych 1100-1200 ( czyli prawie gaśnie ale jakoś się to normuje). A w większości obroty są normalne. Czyli denerwująca usterka pojawia się sporadycznie. Dodam że na ciepłym silniku. Jeśli zgaśnie i odpalam ponownie to zapala na sekunde - dwie i znowu gaśnie aż za 3-4 razym łapie normalnie.

Z racji tego, że na motocykl mam jedynie weekendy ciężko ogarnąć temat. W lutym sprzęt był w serwisie i kazałem jeszcze raz wszystko sprawdzić. Panowie z ASO wszystko przeglądneli i nic nie znaleźli!!! TPS były sprawdzane, ciśnienia nie ciśnienia, brak jakichkolwiek błędów. Jednak jeszcze po rozmowie z mechanikami ASO skontakowało się z Szefem technicznym Yamahy i po VINIE ten zasugerował ponowną synchronizację ukłądu dolotowego. Powiem, że po tej operacji obroty nieco wzrosły i myślalem że problem zniknie ale motocykl nadal czasami gaśnie. Częstotliwość jest różna. Jedyne co zauwazyłem, że przy jeździe miesiąc temu było ok 10 stopni C moto podczas 70 km wypadu zgasło 4 razy co wcześniej mi się nie zdarzyło. Ostatnio było cieplej podczas jazdy i na 120 km zgasł 2 razy.

Nie chce mi się już jeździć po tych serwisach bo byłem już w dwóch ASO i nie potrafią określić problemu. Usterka ta może nie jest duża ale wkurza.

Motocykl nie ma zadnych spadków mocy itp. Układ wydechowy mam w pełni seryjny. Wszystko wymieniam na czas, Akumulator jest świeżutki, świece również. Nie ma błędów. Nie wiem czy to wina elektorniki czy któregoś czujnika lub EXUP, coś się zawiesza. Wiem, że to trudne określić po samym opisie i charakterystyce usterki ale proszę choć o zarys jeśli ktoś wie gdzie szukać problemu. :kot:

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 30 mar 2014, o 23:43 
Offline
kursant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 22:20
Posty: 201
Sprzęt: GSXR 1000 K7
Imie: Otto
Lokalizacja: Warszawa
i ASO sobie z tym nie poradziło?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 31 mar 2014, o 12:26 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 cze 2011, o 20:22
Posty: 5411
Lokalizacja: ʍoʞɐɹʞ ________ Niepołomice
Sprzęt: RN23
Imie: MIŚ
Lokalizacja: MałoPOLSKA
to jest źle ustawiony TPS lub wadliwy TPS.

RN12 miały niemal wszystkie wadliwe TPS które podlegały wymianie za free w ASO Yamaha, ja takowy dostałem i został wymieniony.

Objawy były identyczne jak te powyżej które opisałeś.
Motocykl gasł na ciepło na światłach w kompletnie dziwnych sytuacjach: podjeżdzałem na światła chodził silnik i nie gasł, chcąc ruszyć ... juz ruszam i gasł - i doprowadzało do szału ! bo tego nie dało się kontrolować.
Po wymianie TPS jest po prostu tak jak ma być cZyli normalnie !

TPS nie wykazał błędu mimo że był zrypany !

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 31 mar 2014, o 18:13 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011, o 11:45
Posty: 36
Sprzęt: R1 RN 19
Imie: gregor
Her Otto Flick napisał(a):
i ASO sobie z tym nie poradziło?


No właśnie nie ;/ TPS było wyciagane i sprawdzane w ASO Yamahy w Katowicach i nic nie znaleźli. W Innym ASO już nie bawili się w wyciągnanie bo po co ale w trybie diagnostycznym ogarniali temat i wartości były książkowe. Wiem że TPS podlegąły pod akcje serwisową ale nie w moim modlu RN19 - 2 serwisy ASO to sprawdzały, dodatkowo jeszcze jeden z nich kontatkował się podajac VIN z jakimś szefem technicznym Yamahy.

Mad666 napisał(a):
to jest źle ustawiony TPS lub wadliwy TPS.

RN12 miały niemal wszystkie wadliwe TPS....
Motocykl gasł na ciepło na światłach w kompletnie dziwnych sytuacjach: podjeżdzałem na światła chodził silnik i nie gasł, chcąc ruszyć ... juz ruszam i gasł - i doprowadzało do szału ! bo tego nie dało się kontrolować...

TPS nie wykazał błędu mimo że był zrypany !


Mój motocykl nie gaśnie po ruszeniu. Gaśnie po zatrzymaniu się, lub jak toczę się na wolnych wolnych obrotach które czasami falują, lub wogóle gaśnie.


Ostatnio edytowano 31 mar 2014, o 20:36 przez gregoR1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: R1 RN19 - ciepła czasem gaśnie - Zagadkowa usterka!
PostNapisane: 31 mar 2014, o 20:35 
Offline
świeżak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2011, o 11:45
Posty: 36
Sprzęt: R1 RN 19
Imie: gregor
Na zegarach w Panelu diagnostycznym jak ustawić TPS? Może spróbowałbym to sam przerzucić bo z tego co pamiętam to pierwszą wartość mam 15. No i jeszcze chodzi mi po głowie ten EXUP. Może nie zaszkodziłoby go wyczyścić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1