Teraz jest 7 paź 2024, o 00:26

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 20 cze 2013, o 18:21 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2013, o 08:19
Posty: 4
Sprzęt: R6
Imie: Bartosz
Lokalizacja: Lublin
Zapoznałem się z postami, które operują się na przedmiotowym forum. Jednakże nie uzyskałem rozwiązania mojego problemu.

Jednakże nadal posiadam problem z odpowietrzeniu układu chłodzenia silnika.
Opisze krok po kroku operacje, które wykonałem.

1. Spuściłem poprzedni płyn poprzez korek spustu znajdujący się przy pompie, przy czym okręciłem korek chłodnicy celem lepszego spływu.

2. Nalałem świeżego płynu poprzez chłodnice około 2 litrów oraz w zbiorniczku do poziomu minimum.

3. Następnie zakręciłem korek chłodnicy oraz odpaliłem motocykl, po uzyskaniu temp. około 95 stopni chłodnica była nadal chłodna. W momencie osiągnięcia temp. około 100 stopni wypełnił się cały zbiornik wyrównawczy.

4. Próbowałem motocykl podczas jazdy temperatura miała niewłaściwą wartość od 98 do 107.

Czy można jakoś inaczej odpowietrzyć układ?
Co robię nie tak?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 20 cze 2013, o 19:49 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 mar 2010, o 16:14
Posty: 332
Lokalizacja: Śląsk/ Rybnik
Sprzęt: R6
Imie: Arek
a wentylator ci chodził włącza się dopiero jak jest 106 stopni a chłodnica jest tylko po bokach wrawa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 20 cze 2013, o 20:00 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:58
Posty: 397
Lokalizacja: Choszczno
Sprzęt: YamahaR1 i CBR600F4i
Imie: Piotrek
Lokalizacja: Choszczno
Nie potrzebnie zakreciles korek przeciez powietrze musi jakos ujsc z ukladu.Zalewasz uklad,odpalasz silnik i czekasz az wyjdzie powietrze i ewentualnie dolewasz plyn jak duzo powietrza zejdzie i bedzie malo w chlodnicy.Ja tak robilem w swojej R1 i kazdym innym pojedzie.Nie trzeba go tu grzac do prawie 100 stopni :shock:

_________________
CO MNIE NIE ZABIJE TO WZMOCNI


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 20 cze 2013, o 20:11 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:58
Posty: 397
Lokalizacja: Choszczno
Sprzęt: YamahaR1 i CBR600F4i
Imie: Piotrek
Lokalizacja: Choszczno
A wlewasz normalny plyn badz wode czy specjalny o wyzszej temp.wrzenia?Bo jesli wysadzilo Ci do zbiorniczka przy 100 st.to sie gotowala ciecz,bo ja mialem u siebie jakis lipny i mi tak wysadzalo. Zanim zrobiles ten zabieg wszystko bylo ok?Moze jakies syfy masz i plyn nie ma obieu dlatego chlodnica zimna ale znowu chyba czujnik temp.jest nie daleko korka(nie wiem jak w r6 jest)to obieg musi byc

_________________
CO MNIE NIE ZABIJE TO WZMOCNI


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 20 cze 2013, o 21:15 
Offline
kursant

Dołączył(a): 26 lip 2012, o 19:35
Posty: 127
Sprzęt: YAMAHA r6
Imie: Przemol
Jak dla mnie to nie zrobiłeś podstawowej rzeczy.tzn po zalaniu go płynem nie odkręciłeś odpowietrznika na pompie.odkręć go i czekaj dotąd aż będzie leciał sam płyn bez powietrza.następnie zalej chłodnice pod sam korek i zbiorniczek wyrównawczy nawet do max.na samym końcu odpalasz moto i grzejesz.w mojej r6 nie było nigdy z tym problemu i w innych motocyklach w których wymieniałem płyn również.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 22 cze 2013, o 08:36 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2013, o 08:19
Posty: 4
Sprzęt: R6
Imie: Bartosz
Lokalizacja: Lublin
przemol1987 napisał(a):
Jak dla mnie to nie zrobiłeś podstawowej rzeczy.tzn po zalaniu go płynem nie odkręciłeś odpowietrznika na pompie.odkręć go i czekaj dotąd aż będzie leciał sam płyn bez powietrza.następnie zalej chłodnice pod sam korek i zbiorniczek wyrównawczy nawet do max.na samym końcu odpalasz moto i grzejesz.w mojej r6 nie było nigdy z tym problemu i w innych motocyklach w których wymieniałem płyn również.


Witajcie,

Ogółem to powtórzyłem operacje i wszystko było wporządku, dopóki nie stałem w korku i znowu wywaliło trochę płynu przez zbiornik przy 105 stopniach. Temperatura na trasie to około 78/86 stopniu.

Użyty płyn to: Prestone.

Pierwsze słyszę o sposobie odpowietrzenia układu przy pompie?

Dodam jeszcze, że chłodnica była ściagana w zimię przy wymianie rozrządu i nie wiem czy mechanior to dobrze złożył? Wtedy pojawił się problem, małej ilośći wody dolałem zwykłej wody demineralizowanej, a teraz chciałem zmienić na płyn właściwy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 22 cze 2013, o 19:55 
Offline
kursant

Dołączył(a): 26 lip 2012, o 19:35
Posty: 127
Sprzęt: YAMAHA r6
Imie: Przemol
a powiedz mi jak Ty to odpowietrzasz?przez co?opisz krok po kroku.jedyny odpowietrznik znajduje się właśnie na pompie ten przez który spuszczałeś płyn.innej możliwości nie ma.ja to robię w ten sposób zawsze a jak nie chce się odpowietrzyć dobrze to grzeje go i jeszcze raz luzuję odpowietrznik.nigdy nie miałem z tym problemów szczerze mówiąc.po całej operacji grzejesz go i sprawdzasz czy wiatrak się włącza,jesli tak to jest wszystko ok.i to byłoby na tyle.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 23 cze 2013, o 00:03 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:58
Posty: 397
Lokalizacja: Choszczno
Sprzęt: YamahaR1 i CBR600F4i
Imie: Piotrek
Lokalizacja: Choszczno
Ja tez pierwsze slysze o odpowietrzaniu przy pompie.Zostaw odkrecony korek wlewu do chlodnicy i juz.Tam wlewa sie woda z obiegu silnika,wiec i tam wpadnie woda z powietrzem i wyleci.Ja w taki sposob odpowietrzalem kazdy pojazd(nie tylko moto )i bylo wszystko ok.Najlepiej dolewac na wlaczonym silniku i tyle.Mi tez sie zdarzylo,ze w korku wysadzilo plyn przy takiej temp.Musi byc woda ktora sie gotuje i wysadza.Temperature podczas jazdy masz ok

_________________
CO MNIE NIE ZABIJE TO WZMOCNI


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Odpowietrzenie układu chłodzenia.
PostNapisane: 23 cze 2013, o 00:58 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012, o 03:31
Posty: 364
Sprzęt: R1 2004
Imie: Paweł
Lokalizacja: Wałbrzych
W manualu Yamahy nie jest nic o odpowietrzaniu układu manualnie. Nic nie trzeba odkręcać podczas pracy silnika. Napisane jest tak:

Napełnianie:
1. Założyć nową uszczelkę na śrubę spustową ( ta w obudowie pompy) a następnie dokręcić ją z odpowiednią siłą.
2. Napełnić układ chłodzenia odpowiednim płynem poprzez wlew w chłodnicy ( prawa strona na górze) Starać się robić to jak najwolniej aby zminimalizować dostawanie się powietrza do układu. Jeżeli już wydaje nam się, że napełniliśmy układ płynem, należy podnieść motocykl z nóżki i poprzechylać go delikatnie na boki w celu lepszego rozprowadzenia płynu w układzie. Jeżeli poziom płynu obniży się należy dolać.
3. Jak układ jest już napełniony ( trzeba napełnić do samej góry wlewu) należy zakręcić korek.
4. Kolejnym krokiem jest wlanie płynu do zbiorniczka wyrównawczego. Trzeba napełnić zbiorniczek do maksa.
5. Odpalić silnik i pozwolić aby popracował kilkanaście minut. Przegazować 3-4 razy tak aby obroty doszły do 4-5 tyś. Zgasić silnik. Całe powietrze uwięzione w układzie powinno uciec przez górny mały wężyk odpowietrzający ( ten przy korku w chłodnicy).
6. Poczekać kilka minut na ustabilizowanie ( opadnięcie) płynu, a następnie sprawdzić poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym. Jeżeli poziom płynu się obniżył należy uzupełnić płyn do górnej kreski ( full).

To tyle. Ja niedawno również zmieniałem płyn i zrobiłem podobnie jak napisałem wyżej. Po pierwszym odpaleniu silnik nie rozgrzał się bardziej niż 82 stopnie i zaraz spadała temperatura. Później trochę pojeździłem i temperatura się już bardziej podnosiła. Podczas jazdy było 79-82 ale na postoju po przyjeździe do domu temperatura skoczyła do 106, po czym włączył się wentylator i temperatura zaczęła spadać. Zauważyłem również, że pobrało mi płyn ze zbiorniczka wyrównawczego i teraz jest między min a maks. Zostawiłem tak jak jest, bo jak kiedyś miałem na maksa do wypluwało mi płyn przy wyższych temperaturach. Jeżeli chodzi o odkręcanie czegoś to nic takiego nie robiłem. Temperatura jest w normie. Układ powinien się sam odpowietrzyć i trzeba jedynie dolać do zbiorniczka wyrównawczego. Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1