Teraz jest 7 paź 2024, o 02:17

napedMotocyklowy.pl napedMotocyklowy.pl





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 16:44 
Offline
świeżak

Dołączył(a): 2 sie 2012, o 12:05
Posty: 7
Sprzęt: YZF-R6
Imie: Paweł
Witam serdeczenie wszystkich.

Tak jak w temacie,
dziś spóściłem stary płyn z układu, przepłukałem jakimś preparatem później przepłukałem wodą zdemineralizowaną a następnie zalałem nowym płynem,
i chciałem się zapytać jak mam poprawnie odpowietrzyć cały układ ?
Zrobiłem tak:

-zalałem płym do zbiorniczka wyrównawczego
-zapałem płynem chłodnice po sam korek
- odpaliłem silnik pochodził dość długo aż się zagrzał (temp. ok 90stopni)
- z chłodnicy zaczął bulgotać i wylewać się płyn, zgasiłem moto
- dolałem płynu po sam korek

Czy to wystarczy ?

Trochę się martwię po gdy po całym zabiegu zostawiłem moto odpalone i się nagrzał do temp 100stopni i załączył wentylator.
Gdy moto ostygł, postanowiłem się przejechać, zrobiłem nie całe 15km ( predkosci 70km) i gdy wróciłem temp była 86stopni. Czy to jest normalna temperatura pracy ? jestem przenonany że gdybym zrobił wiecej km to temperatura by wzrosła.

Może powinienem jeszcze gdzieś odpowietrzyć układ? Czytałem że przy termostacie ale nie wiem za bardzo jak i gdzie on się znajduję.

Liczę na pomoc

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 19:40 
Offline
kursant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2011, o 22:28
Posty: 183
Sprzęt: R 6
Imie: Mirek
...jeśli jak piszesz była spokojna jazda i rześkie powietrze (bo raczej upałów jeszcze nie ma) to te 86 stopni jak najbardziej jest w normie.

Jednak zastanawia mnie to co napisałeś "z chłodnicy zaczął bulgotać i wylewać się płyn"?? - odpowietrzałeś przy odkręconym korku wlewu?? :shock: Jak dla mnie coś tu nie halo :o

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 19:51 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012, o 03:31
Posty: 364
Sprzęt: R1 2004
Imie: Paweł
Lokalizacja: Wałbrzych
Żeby w całości odpowietrzyć układ trzeba nagrzać silnik do temperatury w której otworzy się termostat. Wtedy ewentualne ubytki płynu powinny być pobrane ze zbiorniczka wyrównawczego i automatycznie uzupełniane przez ciebie ( nawy płyn do zbiorniczka, żeby utrzymać odpowiedni poziom i nie zapowietrzyć). Wydaje mi się, że chłodnica w tym momencie powinna być zakręcona ( chodzi o wlew w chłodnicy). Termostat powinien otworzyć się mniej więcej w tym samym czasie co wentylator. Wtedy temperatura powinna spadać. A co do temperatury jaką podałeś podczas jazdy to ja mam podobnie. Dzisiaj trochę polatałem i temperatura wahała się pomiędzy 80 a 87 stopni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 20:24 
Offline
świeżak

Dołączył(a): 2 sie 2012, o 12:05
Posty: 7
Sprzęt: YZF-R6
Imie: Paweł
Co do tego bulgotania to wyglądało w ten sposób jak na filmiku ( od min 12:00)

http://www.youtube.com/watch?v=-JbwDZJxl1A


Wieczorem jeszcze raz wszystko sprawdzałem i motor po ok 15min ( akurat wypiłem piwko :D ) osiągnął temperature 100 stopni ale załączył się wentylaotr i spadła temperatura czyli teoretycznie wygląda to w miare ok

Podczas "badania" w zbirniczku wyrównawczym płyn sam przekroczył delikatnie wskazówke MAX - tak jakby go przybyło do zbiorniczka.

Ja odpowietrzałem to tak jak na tym filmiku na yt. Czytałem coś gdzieś o jakimś termostacie ale raczej nie wydaje mi się, żeby dało się to odpowietrzyć przez termostat.
Zrobiłem coś źle ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 20:39 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012, o 03:31
Posty: 364
Sprzęt: R1 2004
Imie: Paweł
Lokalizacja: Wałbrzych
Nie chodzi o odpowietrzanie przez termostat. Chodzi o to, żeby rozgrzać silnik i żeby termostat otworzył duży obieg w silniku. On nie otwiera się tak, że płyn wypływa czy coś takiego :) Termostat pomaga rozgrzać silnik jak najszybciej do temperatury pracy i później do utrzymania tej temperatury. W moto ( i nie tylko) masz dwa obiegi płynu chłodzącego i właśnie przepływ pomiędzy nimi reguluje termostat. Poziom płynu w zbiorniczku lekko się podnosi po rozgrzaniu silnika bo ciecz zwiększa swoją objętość. Wygląda na to, że wszystko u ciebie ok według mnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 20:46 
Offline
świeżak

Dołączył(a): 2 sie 2012, o 12:05
Posty: 7
Sprzęt: YZF-R6
Imie: Paweł
Dzięki Paweł :) Uspokoiłeś mnie :)

Mam jeszcze jedno głupie pytanie, poziom oleju lepiej sprawdzać na ciepłym czy zimnym silniku ?

Musze jeszcze ogarnać sprzęgło bo albo jestem przewrażliwiony albo coś tam grzegorze


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 20:53 
Offline
mistrz prostej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2012, o 03:31
Posty: 364
Sprzęt: R1 2004
Imie: Paweł
Lokalizacja: Wałbrzych
Olej z tego co wiem sprawdza się po lekkim jego rozgrzaniu. Odpal silnik, niech trochę pochodzi, później zgaś. Trzeba poczekać aż wszystko spłynie na dół i dopiero sprawdzić ( nie zaraz po jeździe bo olej jest wtedy wszędzie). Wykręcasz bagnet, przecierasz i wkładasz go z powrotem, ale już nie wkręcasz. Wyciągasz go i sprawdzasz stan oleju. Ja zawsze robię tak kilka razy. Olej sprawdzasz najlepiej siedząc na moto tak żeby stał prosto a nie na nóżce.

Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić :)

Co do sprzęgła to poszukaj na forum. Powinieneś znaleźć trochę informacji na temat " grzechotania" sprzęgła". Przyczyn może być kilka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Yamaha r6 odpowietrzanie układu chłodzącego
PostNapisane: 17 kwi 2013, o 20:57 
Offline
świeżak

Dołączył(a): 2 sie 2012, o 12:05
Posty: 7
Sprzęt: YZF-R6
Imie: Paweł
też tak robię jeśli chodzi o olej :)

Dzięki wielkie za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Theme designed by stylerbb.net © 2008
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group sem pozycjonowanie seo
Linki partnerskie:
gsx-r forum Motul 5100 Zestawy napędowe zestaw napędowy opony motocyklowe Zębatki sunstar


Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Strefa czasowa: UTC + 1